Υπηρεσίες που Παρέχουμε !

Αρχιτεκτονικές μελέτες • Νέα και Υφιστάμενα κτίρια-Οικονομικές τιμές. Επικοινωνήστε μαζί μας για προσφορά. • http://www.advice4u.gr Αδειες λειτουργίας - Υγιεινομικού ενδιαφέροντος . • Ολες οι άδειες εναρξης, λειτουργίας καταστήματος από 900 ευρώ , περιοχή Αττικής. • http://www.advice4u.gr Ενεργειακά Πιστοποιητικά - Πιστοποιητικά Ενεργειακής Απόδοσης. • Από 75 ευρώ στην περιοχη Αττικής. • http://www.advice4u.gr Βεβαιώσεις Μηχανικών, Βεβαίωση για συμβόλαια,Βεβαίωση Νομιμότητας από μηχανικό. • Aπό 100 ευρώ για μεταβιβάσεις , Γονικές παροχές στην περιοχή Αττικής. • http://www.advice4u.gr Εξοικονόμηση κατ'οίκον •πρόγραμμα εξοικονομώ για ΑΤΤΙΚΗ, Αναλαμβάνουμε όλες τις εργασίες . • http://www.advice4u.gr Ανακαινίσεις για ολους - θελετε να ανακαινισετε καποιο χωρο? •Μελέτη,κατασκευή,Οικονομικές τιμές Eπικοινωνήστε με εμάς για προσφορά.,ειμαστε κοντα σας,πολυ οικονομικα! • http://www.advice4u.gr Τακτοποίηση αυθαιρέτων •Αττική,υπεύθυνα,γρήγορα,οικονομικά από 500 ευρώ ,τηλ. 2130235013 •http://www.advice4u.gr Αρχιτεκτονική ,Διακόσμηση - Σύγχρονο design ,Οικονομικές τιμές. •Eπικοινωνήστε με εμάς για προσφορά.,ειμαστε κοντα σας,πολυ οικονομικα! • http://www.advice4u.gr

22 Νοε 2016

Υπάρχει διαφοροποίηση στον υπολογισμό του όγκου του Δ ή του δ ενός κτιρίου στο οποίο κατασκευάζουμε στέγη , χωρίς αυτή να είναι υποχρεωτική ?



ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ: ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ  ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ- ΜΕΡΟΣ 1o - ΤΙΜΗ :28  ΕΥΡΩ

Ερώτηση :

Σύμφωνα με το τεύχος Τεχνικών οδηγιών , Άρθρο 3 :
Διευκρινίζεται ότι στο μέγεθος Η δεν συμπεριλαμβάνεται το ύψος της στέγης.
Η τεχνική οδηγία δεν κάνει αναφορά αν μέσα στην στέγη υπάρχει σοφίτα ή και πατάρι και μιλάει γενικά για στέγη.
Σύμφωνα με την παρ. 2α του άρθρου 13 του N.O.K.
Ο χώρος της στέγης μόνον όταν αυτή δεν είναι υποχρεωτική , Προσμετράται Για τον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου συντελεστή όγκου (ενώ δεν προσμετράται όταν είναι υποχρεωτική)
Άλλο όγκο ( στον υπολογισμό ) θα έχει το κτίριο αν υπάρχει σοφίτα-πατάρι στην στέγη και άλλο όγκο θα έχει το κτίριο αν δεν υπάρχει .
Είναι δυνατόν να κατασκευάσω μια στέγη με ύψος 3.0 μ για να έχω σοφίτα και ο όγκος αυτός να μην υπολογίζεται στο σ. ο. ?

Απάντηση :

1. Προσμετράται "ο χώρος της στέγης μόνον όταν αυτή δεν είναι υποχρεωτική" .
Επομένως από όλα τα παραπάνω συμπεραίνουμε :
1. Ο όγκος όταν έχουμε υποχρεωτικές στέγες δεν προσμετράται στον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου συντελεστή όγκου .
2. Ο όγκος όταν έχουμε μη υποχρεωτικές στέγες προσμετράται στον υπολογισμό του πραγματοποιούμενου συντελεστή όγκου .
Και στις δυο περιπτώσεις ισχύει είτε έχουμε και πατάρι , ή και σοφίτα
2. Η, Δ, δ
Διευκρινίζεται ότι στο μέγεθος Η δεν συμπεριλαμβάνεται το ύψος της στέγης.
Η τεχνική οδηγία δεν κάνει αναφορά αν μέσα στην στέγη υπάρχει σοφίτα ή και πατάρι και μιλάει γενικά για στέγη.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Who is among us